Poprvé ve školce

Před nástupem dítěte si pohovořte s vyučující učitelkou o způsobu adaptace na prostředí školy. Naše mateřská škola umožňuje nově zapsaným dětem využít adaptační program v době prázdninového provozu. Vždy poslední 1-2 týdny v srpnu mají tyto děti možnost postupně si na nové prostředí, děti i dospělé zvykat. Přicházet i zůstávat s rodiči po kratší či delší dobu podle potřeby dítěte. Společně s rodiči se seznamovat s režimem i atmosférou naší školky. V tuto dobu je nižší docházka dětí a učitelky se mohou dětem intenzivně věnovat a procházet s nimi pomaloučku každý krok na cestě k osamostatnění. Poskytovat jim dostatek pozornosti a lásky, aby pro ně přechod z rodiny do nového a cizího prostředí nebyl zbytečně zatěžující.

Co dát dítěti do školky?

Do třídy:

Uzavřené přezůvky.

Pohodlné oblečení (ponožky a tepláčky s tričkem, nebo punčocháče a zástěrku, sukýnku…)

Pyžamko

Malý polštářek

Malou fotografii dítěte

Celé balení kapesníků a toaletní papír 4ks

Pro pobyt venku:

Starší oblečení na vycházky. (dle aktuálního počasí).

Doporučujeme i starší obuv, aby se děti nebály, že si je ušpiní, nebo zničí.

Do šatny:

Náhradní oblečení pro případ nehody (tričko, tepláčky, ponožky, spodní prádlo)

Jak dítěti pomoci ?

Začátek docházky do školky je pro děti a jejich rodiče velkou změnou v dosavadním životě. Tato změna s sebou přináší spoustu nových pocitů a zážitků, se kterými se musí malý školáček i jeho rodiče vyrovnat:

• vstup do neznámé budovy a do třídy s jejím vybavením a hračkami

• vstup mezi cizí děti a dospělé

• přizpůsobení se dosud nezvyklému režimu a požadavkům

• komunikace s "novou autoritou" - paní učitelkou

• odloučení od rodičů

Buďte dítěti oporou a poskytněte mu pocit bezpečí.

( Pokud o to dítě stojí, zůstávejte s ním po určitou dobu v prvních dnech ve školce)

Přibalte mu mazlíčka na spaní.

( Dovolte dítěti, aby si vzalo do školky svého oblíbeného plyšáčka. Jiné osobní potřeby a hračky z domova si děti nosí do MŠ po domluvě rodičů s učitelkami. Jedná se o hračky, ke kterým mají citové pouto a často jim výrazně pomáhají urychlit adaptaci na nové prostředí)

Používejte stejné rituály

(Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete - po obědě, po svačině - ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod.)

Rozlučte se krátce

(Loučení dlouze neprotahujte, někdy totiž loučení představuje větší problém pro rodiče než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte)

Buďte citliví a trpěliví

(Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo)